vafatomolbanin

سيره حضرت ام البنين سلام الله عليه

 

نام ونسب فاطمه کلابيه

نامش فاطمه و کنیه ‏اش امُّ البنین (مادر پسران) است. پدر و مادرش از اجداد بزرگ حضرت محمد صلي الله عليه وآله وسلم بودند. . همسرش علی‏ بن ابی‏طالب علیه‏ السلام و فرزندانش عباس علیه ‏السلام ، عبداللّه‏، جعفر و عثمان هستند که هر چهار نفر در سرزمین کربلا و در رکاب امام حسین علیه‏ السلام به شهادت رسیدند. آرامگاه وی در مدینه منوّره و در قبرستان بقیع است.

 

محبت بی‏دریغ ام البنین علیه ‏السلام به فرزندان حضرت زهرا علیه االسلام

ام‏ البنین بر آن بود که در زندگی حتي الامكان جای خالی حضرت زهرا علیه السلام را برای فرزندان ایشان پر کند؛ مادری که در اوج شکوفایی پژمرده شد و آتش به جان فرزندان خردسال زد .

فرزندان فاطمه زهرا سلام الله عليها در وجود این بانوی پارسا ، مادر خود را می‏دیدند و رنج فقدانِ مادر را کمتر احساس می‏کردند.

ام‏ البنین ، فرزندان دختر گرامی رسول خدا صلی ‏الله‏ علیه ‏وآله وسلم را بر فرزندان خود مقدّم می‏داشت و بخش عمده محبت و علاقه خود را متوجه آنان می‏کرد و آن را فریضه‏ واجب  می‏شمرد؛ زیرا خداوند متعال در کتاب خود، همگان را به محبت آنان دستور داده است.

 

مادر چهار شهيد

با شهادت چهار فرزند  ام‏ البنين در کربلا، اين بانوي شکيبا، به افتخار مادر شهيدان بودن نائل آمد و درکنار همسر شهيد بودن، افتخاري ديگر بر صفحه افتخاراتش افزوده شد. وي با روحيه‏ اي فوق تصور در اشعاري فرمود: “اي کسي که فرزند رشيدم عباس را ديدي که همانند پدرش بر دشمنان تاخت، فرزندان علي عليه ‏السلام همه شيران  شجاعتند. شنيده ‏ام بر سر عباس عمود آهنين زدند، در حالي که دست‏هايش را قطع کرده بودند؛ اگر دست در بدن پسرم بود، چه کسي مي‏توانست نزد او آيد و با او بجنگد؟”.

این علاقه او به امام حسین علیه ‏السلام دلیل کمال معنویت اوست که آن همه ایثار را در راه مقام ولایت فراموش کرد و تنها از رهبرش سخن به میان آورد.

ام البنين، پاسدار خاطره عاشورا

وي پس از واقعه عاشورا، از مرثيه‏ خواني و نوحه ‏سرايي استفاده کرده تا نداي مظلوميت کربلائي يان را به گوش نسل‏ هاي آينده برساند. ايشان هر روز به همراه پسرِ حضرت عباس عليه‏ السلام ، عبيداللّه‏ که همراه مادرش در کربلا حضور داشت و سند زنده‏اي براي بيان وقايع عاشورا بود، به بقيع مي‏رفت و نوحه مي‏خواند  و شور و غوغايي به پا مي کرد . مردم مدينه اطراف او گرد مي آمدند و با او هم ناله مي شدند.

امام باقرعليه السلام مي فرمايند: “آن حضرت به بقيع مي رفت و آن قدر جانسوز مرثيه مي خواند که مروان با آن قساوت قلب گريه مي کرد”.

 

روز تکریم مادران و همسران شهدا

13 جمادی‌الثانی مصادف است با سالروز وفات”ام البنین”. علت این نامگذاری این است که “ام البنین” همسر حضرت امیرالمومنین(ع) و مادر حضرت ابوالفضل العباس در چنین روزی روی در نقاب خاک پیچید و از این جهان کوچی کرد و در جوار رحمت حضرت حق آرمید. به همین مناسبت وفات این شیر زن صدر اسلام ؛ روز تکریم مادران و همسران شهدا نام گذاری شده است.