جلسه مشاوره گروهی پایه دوازدهم در آستانه ماه مبارک رمضان

فکرکردن به رتبه و رشته ممنوع!

این روزها،بسیاری از بچه ها،از من سؤال می کنند که حدس می زنم چه رتبه ای کسب می کنند یا این که آیا رتبه ی مورد نظرشان را به دست می آورند.آن ها بعداز هر آزمون آزمایشی،با توجه به رتبه ای که کسب کرده اند،یا دچار یأس و ناامیدی می شوند یا ذوق زده خودرا در دانشگاه و رشته ی مورد نظرشان تجسم می کنند! باید بگویم که این تصورات اشتباه است.الان،به هیچ وجه به این فکرنکنید که دلتان می خواهد در چه رشته ای و چه دانشگاهی قبول شوید؛یا این که اگر در فلان رشته قبول شوید،چه فوایدی دارد. این افکار،عامل اصلی خستگی از درس خواندن و تنفر از مطالعه است و برخلافِ تصور بعضی ها،عامل بی انگیزگی و اضطراب شدید قبل از کنکور و سر جلسه ی آزمون می شود و افت تحصیلی بعضی از دانش آموزان خوب نیز به همین دلیل است. اگر شما از یک داوطلب موفق آزمون سراسری بپرسید که می خواهی چه رشته ای قبول شوی،به احتمال بسیارزیاد به شما خواهدگفت:«حالا ببینم چه می شود.»یا«نتیجه برایم مهم نیست؛الان فقط درس می خوانم»یا«هنوز به صورت جدی به آن فکرنکرده ام؛الان برایم این،مهم است که درس هایم را خوب بخوانم».درواقع آن ها به حال می پردازند و هدفشان مطالعه ی همان درسی است که می خوانند و از درست انجام دادن آن لذت می برند.اکنون فقط و فقط درست درس بخوانید و هدفتان این باشد که تمام تلاش خود را به کار ببرید.به هیچ وجه به نتیجه و رتبه فکرنکنید و فکرکردن به انتخاب رشته را نیز به بعدازکنکور موکول نمایید.

کنکور با طعم شیرین رمضان

دراین مطلب تلاش می شود، نکاتی که برای یک کنکوری درماه رمضان ضروری است،ذکرگردد.
از تو حرکت،از خدا برکت: بعضی ها تصورمی کنند که درماه رمضان نمی شود درس خواند و با این پیش فرض غلط،درس خواندن را رها و درکل، فعالیت درسی خودرا متوقف می کنند.مطمئن باشید که اگر شما با دل و جان و بدون بهانه گیری سراغ درس بروید،خدا هم یاورشماخواهدبود و برخلاف تصورتان،مشکلی با عدم تمرکز یا کیفیت پایین مطالعه نخواهیدداشت. درضمن دقت کنید که این ماه برای شما بسیار سرنوشت سازاست؛چون آخرین روزهای قبل از آزمون سراسری و زمان جمع بندی و افزایش سرعت در تست زنی است،و اگر در این ماه کوتاهی کنید،نتیجه ی مورد انتظارتان را بعداز یک سال مطالعه نخواهیدگرفت.
زمان مطالعه: اگرازآن دسته از داوطلبانی هستید که درس خواندن درشب برایتان سخت است و مطالعه درصبح را ترجیح می دهید،بهتراست که بعدازخوردن سحری و خواندن نماز و یاری خواستن از خداوند،درس خواند و تست زدن را آغازکنید و تا ظهر،ادامه بدهید.توجه داشته باشید که خوردن سحری زیاد،مانع گرسنگی شما درطول روز نخواهدشد و فقط شمارا سنگین و خواب آلوده کرده،نمی گذارد که درس بخوانید. اگر هم جزو دسته ی شب زنده داران هستید،بعدازخوردن یک افطاری سبک و مقوی،مطالعه ی خودرا شروع کنید و بعدازخوردن سحری نیز،تاصبح ادامه بدهید وبعد می توانید استراحت کنید.عده ای نیز هستند که چندساعت صبح زود و چندساعت بعداز افطار مطالعه می کنند.این افراد باید دقت داشته باشند که به امید صبح زود،ساعت مطالعاتی بعدازافطار را حذف نکنند یا برعکس. درکل نباید به بهانه ی این که امروز حال ندارم و یا خسته ام،زمان مطالعه را به بعد موکول کرد؛چرا که این«بعد»شاید تا روز آخر ماه مبارک رمضان هم نیاید!…